290696-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara för administration – Lärplattform
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLärplattform
BeskrivningHärnösands kommun inbjuder Leverantörer att ansöka om att delta i upphandling avseende en (1) gemensam digital lärplattform för förskola, fritidshem, grundskola, anpassad grundskola, gymnasieskola, kulturskola och anpassad gymnasieskola. Uppdraget avser leverans av en systemlösning med installation, konvertering, parametersättning, utbildning, dokumentation och driftsättning samt tillhörande konsulttjänster för utveckling och införande av en lärplattform som tillgodoser samtliga behov. Kommunen har som mål att skapa en sammanhängande digital lösning för lärplattform med grundläggande och gemensamma funktioner för hela skolförvaltningen. Målet är att minska antalet system för att förenkla och effektivisera arbetet för personalen, elever och vårdnadshavare. För de olika användargrupperna ska det vara enkelt att nå den information och de funktioner de behöver i sitt dagliga arbete, med stort fokus på användarvänlighet.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48219300 Programvara för administration
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:74456:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Optioner
Beskrivning av alternativenEventuellt tillkommande funktioner kommer att lämnas öppet för anbudslämnare att offerera och för beställaren att avropa i form av optioner