Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Strategisk partnering
Referensnummer: 18/94
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser så kallad strategisk partnering, en samverkansform för genomförande av entreprenaden där Beställaren och Entreprenören gemensamt använder erfarenheter och kunskaper i ett tidigt projekteringsskede.
Upphandlingens syfte är att sluta Ramavtal med en Entreprenör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211200 Byggnation av servicehus, 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen