Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Allmännyttigt bostadsbolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal löpande rörentreprenadtjänster
Referensnummer: 17/115
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45330000 Rörmokeriarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser: Ramavtal löpande rörentreprenadtjänster. Objektet omfattar: AB Stora Tunabyggen och övriga avropande bolag enligt AFA.12. Ramavtal kommer att tecknas med tre (3) entreprenörer. Beställaren har under tidigare år avropat liknande tjänster som efterfrågas i denna upphandling för ca. 13 000 000 SEK per år exkl. moms. Detta belopp kan förändras från år till år. Vidare garanteras inga volymer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45231110 Rörläggningsarbete, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen