29073-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Medicinska förbrukningsartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbrukningsmaterial för hälso- och sjukvården
Referensnummer: 2.7-15648/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen var uppdelad i två separata anbudsområden:
Anbudsområde 1 - Sterilt förbrukningsmaterial
Anbudsområdet omfattar endast sterilt förbrukningsmaterial, exempelvis sprutor och suturer.
Anbudsområde 2 - Övrigt förbrukningsmaterial
Anbudsområdet omfattar rent, höggradigt rent och övrigt förbrukningsmaterial (ej sterilt). Med övrigt förbrukningsmaterial avses övriga produkter till förstärkningsresursen och beredskapslagret, exempelvis sopsäckar och batterier.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde 1 - Sterilt förbrukningmaterial
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18424300 Engångshandskar, 33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområdet omfattar endast sterilt förbrukningsmaterial, exempelvis sprutor och suturer
Del nr: Anbudsområde 2 - Övrigt förbrukningsmaterial
18424300 Engångshandskar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
Anbudsområdet omfattar rent, höggradigt rent och övrigt förbrukningsmaterial (ej sterilt). Med
övrigt förbrukningsmaterial avses övriga produkter till förstärkningsresursen och
beredskapslagret, exempelvis sopsäckar och batterier.