2. Förfarande
Förfarande
Titel: MCX-solution
Beskrivning: The Swedish Civil Defence and Resilience Agency (the Agency) is initiating a strategic transition to ensure a future-proof and resilient national emergency communication capability. The Agency is developing a new communication system based on commercial mobile broadband technologies and 3GPP-defined Mission Critical Services (MCX). This upcoming solution, replacing the current TETRA-based Rakel system, will be referred to as the Swedish Emergency Network (SWEN).
Intern identifierare: 25/223
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32524000 Telekommunikationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 35700000 Elektroniska försvarssystem, 35711000 Ledning, styrning och kommunikationssystem, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 50334400 Underhåll av kommunikationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000