290763-2023 - ResultatSverige-Göteborg: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster för evenemangsanläggningar - ramavtal
Referensnummer: 0156/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Got Event AB svarar för driften av ett antal befintliga idrotts- och evenemangsanläggningar i Göteborg; Ullevi, Gamla Ullevi, Valhalla IP, Bravida Arena, Scandinavium, Frölundaborg, Valhalla Sporthallar, Valhallabadet, Valhallarinken
För nämnda anläggningar behöver Got Event arkitektstöd vid olika tillfällen, avseende utredningar/förstudier och detaljprojektering m.m.
Denna upphandling avser upprättande av ramavtal för avrop från konsulter/projektörer inom teknikområdet Arkitekt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen