290787-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Antiinfektiva medel för systemiskt bruk, vacciner, cytostatika/cytotoxiska medel, samt immunmodulerande medel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vacciner 2017.
Referensnummer: 160001-A134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33650000 Antiinfektiva medel för systemiskt bruk, vacciner, cytostatika/cytotoxiska medel, samt immunmodulerande medel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Vacciner för del av Sydöstra sjukvårdsregionen innefattande Region Jönköpings län och Landstinget i Kalmar län. Ingående ATC koder är: J07AE01, J07AG01, J07AH08, J07AJ52, J07AM51, J07AN01, J07AL01, J07AP01,J07AP03, J07BA01, J07BA02, J07BC01, J07BC02, J07BC20, J07BD52, J07BF03, J07BG01, J07BK01, J07BL01, J07CA02, J07CA09.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vacciner.