290795-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - Entreprenad NÄL Om-och tillbyggnad Neonatal
Referensnummer: FAST 2016-10045
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Om-och tillbyggnaden planeras att utföras i två etapper där ombyggnad av byggnad M60 samt tillbyggnaden utgör etapp 1. Etapp 2 utgörs av ombyggnad av byggnad M56 (nuvarande neonatalavdelning).
Berörd yta är totalt ca 2400 kvm, varav ca 700 kvm. är nybyggnad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om- och tillbyggnaden planeras att utföras i två etapper där ombyggnad av byggnad M60 samt tillbyggnaden utgör etapp 1. Etapp 2 utgörs av ombyggnad av byggnad M56 (nuvarande neonatalavdelning).