Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknikområde golvarbeten
Referensnummer: TN 2020/3149
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45432110 Golvläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland kommer under de närmaste åren vara i behov av hjälp vid reparationer, om- och nybyggnad av anläggningar och fastigheter m.m. Målsättningen med denna upphandling är att teckna ramavtal med entreprenörer inom teknikområde Golvarbeten för att underlätta möjligheten till avrop. Avtal skrivs på två år med Regionens möjlighet till två årsvisa förlängningar. Avtal avses tecknas med tre rangordnade entreprenörer inom teknikområdet om tillräckligt antal kvalificerade anbud erhålls.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45431000 Golv- och plattläggning, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432130 Golvbeläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen