290915-2018 - ResultatSverige-Trelleborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väståkraskolan
Referensnummer: SEN 2018/63
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Trelleborgs kommun inbjuder till entreprenadupphandling avseende Väståkraskolan. Objektet omfattar rivning av befintlig matsal, tillagningskök samt en fritidsavdelning. Nybyggnad av matsal, kök, administrationsutrymmen, fritids och lektionssalar i två våningar samt källare med teknikutrymmen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45212422 Byggnation av matsal, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen