290947-2021 - ResultatSverige-Höganäs: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till anbudsansökan avseende Uppförande av byggnad för respektive drift av vårdentreprenad i Höganäs kommun
Referensnummer: KS/2020/142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45215100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Höganäs kommun inbjuder till att inkomma med anbudsansökan för senare anbudsgivning.
Upphandlingsföremålet är uppförande av ny omsorgsenhet, köp av fastigheter med befintlig omsorgsenhet respektive för ny omsorgsenhet och drift av särskilt boende för befintlig och ny omsorgsenhet. Upphandlingsföremålet omfattar tillika uthyrning till kommunen av gemensamma ytor i befintligt boende samt eventuell kommunal förhyrning av gemensamma ytor till kommunen i ny omsorgsenhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppförande av ny omsorgsenhet, köp av befintligt omsorgsenhet och drift särskilt boende
Upphandlingsföremålet är förhyrning och drift av ett nyuppfört särskilt boende omfattande 60 platser
Utförande av driften är kopplad till förvärv av fastigheterna "Höganäs Brunnby Bräcke 2:108" och "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:82", uppförande av byggnad för driften och köp av befintliga fastigheten "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:47" med byggnad.
På fastigheterna "Höganäs Brunnby Bräcke 2:108" och "Höganäs Brunnby-Bräcke 2:82" står i nuläget byggnader som antagen anbudsgivare ska ombesörja rivningen av.
Drift särskilt boende med köp av befintligt omsorgsenhet och uppförande av ny omsorgsenhet