Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fittja dagvattenparker
Referensnummer: 2019:697
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45232423 Byggnation av avloppspumpstationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden kommer att utföras inom Botkyrka kommun. Området ligger i Östra Mälarens Vattenskyddsområde. Hänsyn ska tas till gällande vattenskyddsföreskrifter. Projektet omfattar två dagvattenparker (Fittja äng och Lottalund) som ska byggas i Fittja, Botkyrka kommun. Dagvatten som idag leds orenat ut i Albysjön och Östra Mälarens Vatten-skyddsområde ska renas samtidigt som nya trivsamma och trygga parker skapas där vattnet är integrerat i stadsbilden och bidrar till att lyfta stadsdelen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45112500 Schaktning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen