291114-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Lås
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala lås och nyckelgömmor.
Referensnummer: ON 2019-00022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521100 Lås
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av digitala lås och nyckelgömmor.
Sista dag för frågor är 20.8.2019- OBS! Frågor besvaras ej under perioden 1.7.2019 - 5.8.2019.
Endast publicerade, skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga kompletteringar av upphandlingsdokumentet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44522400 Låsdelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.tendsign.com.
Systemet är kostnadsfritt för anbudsgivaren och kräver endast en enkel registrering på https://tendsign.com (klicka på "Logga in i TendSign" och sedan en orange ruta "Skapa gratiskonto").
Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande i TendSign. Genom Anbudsgivarens registrering i Tendsign, för aktuell upphandling, erhålls automatiskt uppdateringar via e-post.
OBSERVERA! Om upphandlingsdokument erhållits på annat sätt, så måste anbudsgivaren själv bevaka eventuella förändringar. Om upphandlingsdokumentet på något sätt upplevs oklart är det viktigt att anbudsgivaren ber om ett förtydligande. Frågor med anledning av upphandlingen ställs i TendSigns frågor&svarsfunktion.
Sista dag för frågor är 20.8.2019
OBS! Frågor besvaras ej under perioden 1.7.2019 - 5.8.19.
Kvalificering ekonomisk kapacitet
Anbudsgivaren ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt. Den upphandlande myndigheten kontrollerar detta. Anbudsgivaren svarar för kontroll av sina anlitade underleverantörer.
Anbudsgivaren ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller likvärdigt kreditvärderingsinstitut eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning. Om Anbudsgivare har lägre rating än 40 hos Creditsafe, finns möjlighet för Anbudsgivaren att på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning som motsvarar ställt krav.
Vid lägre rating än 40 kommer den upphandlande myndigheten att göra en individuell bedömning av företagets kreditvärdighet utifrån uppställda krav och inlämnade uppgifter. Om företaget är nystartat kan Anbudsgivaren ändå anses motsvara dessa krav om denne lämnat en förklaring/intyg som visar att Anbudsgivaren innehar motsvarande ekonomiska stabilitet.
Samma kvalificeringskrav tillämpas för utländska Anbudsgivare.
Organisation och personalstyrka
Anbudsgivaren ska bifoga en kortfattad beskrivning av företagets organisation och personalstyrka inkl. utbildnings- och kompetensprofil.
Anbudsgivaren ska också bifoga en beskrivning av den digitala låslösningen.
Åberopande av annans kapacitet:
Leverantören har rätt att anlita underleverantör för delar av uppdraget. Om underleverantör anlitas ska det framgå vilken underleverantören är och vilka uppgifter i uppdraget denne anlitats för. Kopia på undertecknat, gällande samarbetsavtal mellan Leverantören och underleverantör ska bifogas anbudet.
Nystartade eller ombildade företag ska ha personer i Anbudsgivarens driftsledning med tidigare arbetserfarenhet i företag som erbjuder liknande tjänster som ingår i denna upphandling. Bevis för detta bifogas anbudet.
Nystartade företag ska lämna referens för personer med tidigare arbetserfarenhet enligt ovan.