291125-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster – Avfallshämtning i Ekerö kommun – Insamling av pumpbart avfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelAvfallshämtning i Ekerö kommun – Insamling av pumpbart avfall
BeskrivningEkerö kommun avser att upphandla insamling och hantering av pumpbart avfall. Upphandlingen omfattar hämtning och bortforsling av slam från enskilda avlopp och fett från fettavskiljare samt kombitankar inom Ekerö kommun och avlämning i enlighet med dokumenten i denna upphandling. Antalet hämtningar och dessas omfattning kan komma att över tid variera. Anläggningar kan tillkomma och/eller avslutas under avtalsperioden. Entreprenadens avtalstid är 2025-04-01 till och med 2032-03-31 med möjlighet för Beställaren att förlänga till som längst 2034-03-31. Beställaren ska 6 månader innan avtalstiden löper ut informera entreprenören att Beställaren inte avser att nyttja förlängningen, annars förlängs avtalet automatiskt med ett år i taget, men kan ej överskrida den totala avtalstiden till och med 2034-03-31. Upphandlingsdokumenten är framtagna i samarbete med Roslagsvatten AB. Värde Upphandlingens totala värde beräknas till ca femtio miljoner (50 000 000) kr för avtalets hela avtalstid (9 år).
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAvfall - Entreprenad B - Slamentreprenad
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84136:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513300 Avfallsförbränning, 90514000 Återvinning av avfall, 90530000 Drift av avfallsupplag