2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fordon - Personbilar och lätta transportfordon
Beskrivning: Bodens kommun inbjuder Er härmed att lämna anbud på fabriksnya fordon. Upphandlingen är uppdelad i fyra olika anbudsområden och anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. 1. Köp av biogas kombibilar. Anbudsgivaren ska lämna anbud i enlighet med de krav och omfattning som ställs i detta förfrågningsunderlag inklusive tillhörande bilagor. 2. Avser köp av skåpbilar, maxvikt 3500kg. Anbud ska lämnas på totalt tre (3) olika modeller i enlighet med de krav och omfattning som ställs i detta förfrågningsunderlag inklusive tillhörande bilagor. 3. Avser köp av minibuss i enlighet med de krav och omfattning som ställs i detta förfrågningsunderlag inklusive tillhörande bilagor. 4. Avser köp av personbil i mindre SUV-modell i enlighet med de krav och omfattning som ställs i detta förfrågningsunderlag inklusive tillhörande bilagor. Bodens kommun uppskattar det totala värdet av denna upphandlingen till 9 000 000 SEK.
Intern identifierare: SBN 2025-269
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34115200 Motorfordon för transport av färre än tio personer
Ytterligare klassificering (cpv): 34100000 Motorfordon, 34110000 Personbilar, 34114400 Minibussar, 34115000 Andra personbilar, 34136000 Skåpbilar, 34136100 Lätta skåpbilar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1. Biogas kombibilar
Beskrivning: Anbud ska lämnas på nio (9) styck biogas kombibilar i enlighet med de krav som ställs i detta förfrågningsunderlag inklusive tillhörande bilagor.
Intern identifierare: Anbudsområde 1. Biogas kombibilar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2. Skåpbilar
Beskrivning: Anbud ska lämnas på totalt fem (5) skåpbilar i enlighet med de krav som ställs i detta förfrågningsunderlag inklusive tillhörande bilagor. Tre (3) olika modeller efterfrågas och anbud ska lämnas enligt nedan; Modell 1. Två (2) styck skåpbilar - Modell mindre Modell 2. En (1) styck skåpbil - Modell mellan Modell 3. Två (2) styck skåpbilar med påbyggt skåp
Intern identifierare: Anbudsområde 2. Skåpbilar
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 3. Minibuss
Beskrivning: Anbud ska lämnas på totalt en (1) styck minibuss i enlighet med de krav som ställs i detta förfrågningsunderlag inklusive tillhörande bilagor.
Intern identifierare: Anbudsområde 3. Minibuss
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 4. Personbil mindre SUV-modell
Beskrivning: Anbud ska lämnas på totalt en (1) styck personbil i mindre SUV-modell i enlighet med de krav som ställs i detta förfrågningsunderlag inklusive tillhörande bilagor.
Intern identifierare: Anbudsområde 4. Personbil mindre SUV-modell