29115-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Äldreomsorg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vård- och omsorgsboende för äldre
Referensnummer: 1212/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Göteborgs Stad, Äldre samt vård- och omsorgsförvaltningen, ÄVO, genomför en upphandling av platser på vård- och omsorgsboende för äldre. Anbud kan lämnas både för verksamheter som redan är i drift och verksamheter som planeras att starta under den planerade ramavtalsperioden. Upphandlingen annonseras och handläggs av Inköp och upphandling, INK, på uppdrag av ÄVO.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar platser på vård- och omsorgsboenden för äldre i Göteborg med biståndsbeslut enligt 4 kap. 1 § socialtjänstlagen om särskilt boende som grund. Ramavtalet omfattar även hälso- och sjukvård i vård- och omsorgsboende enligt gällande hälso- och sjukvårdsavtal mellan Göteborgs Stad och Västra Götalandsregionen. Leverantörens uppdrag är att verkställa biståndsbeslutet. Leverantören är ansvarig för den hälso- och sjukvård som ska erbjudas vilket innebär ett vårdgivaransvar enligt hälso- och sjukvårdslagen och patientsäkerhetslagen.