291173-2023 - ResultatSverige-Västerås: Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ny VL-app
Referensnummer: IN-IN22-0386
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser köp av tjänst att utveckla och förvalta VL-appen, som är en viktig försäljnings- och informationskanal till resenärer och blivande kunder inom den allmänna kollektivtrafiken.
Benämns vidare som Avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48810000 Informationssystem, 48813000 System för passagerarinformation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen