Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation och underhåll Fjärrvärme och Fjärrkyla
Referensnummer: HEM 2020/00166
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar extern entreprenad i samband med leverans av fjärrvärme och fjärrkyla till HEM:s kunder (fastighetsägare) gällande mindre utförandeentreprenader hos exempelvis villakunder till större totalentreprenader hos industrikunder. Behovet omfattar arbeten inom el, rör, ventilation, värme och kyla med kringutrustning.
Ingår gör även att utveckla befintliga totalenergi-kunders lösningar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45331230 Installation av kylutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen