Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Staligt bolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Entreprenadbesiktning
Referensnummer: SPF2022-025
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser entreprenadbesiktning enligt AB 04 och ABT 06.
Uppdragen omfattar ny- och ombyggnadsprojekt med slut- och garantibesiktning samt besiktningar som sker i den löpande förvaltningen av fastigheter.
Inom ramen för avtalet ska leverantören tillhandahålla Huvudansvarig besiktningsman, Biträdande besiktningsmän (samtliga oavsett roll) inom vårt befintliga fastighetsbestånd och eventuellt nya etableringar i Sverige.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71330000 Diverse byggnadstekniska tjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen