2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tillståndshantering Umeå parkering AB
Beskrivning: Umeå Parkering AB (Upab) inbjuder leverantörer att inkomma med ansökan om deltagande i konkurrenspräglad dialog. Upphandlingen administreras av Umeå kommun. Sedan några år tillbaka använder Upab Giant Leaps systemstöd för parkeringsförvaltning, tillståndshantering samt abonnemangslösningar. Avtalet har löpt ut och en ny konkurrensutsättning med upphandling och efterföljande avtalstecknande behöver genomföras. Målet med ny upphandling är att upphandla ett väl fungerande digitalt systemstöd och en ändamålsenlig lösning för Upabs tillståndshantering och abonnemang. Det handlar om digitala tillstånd i olika varianter för olika kundgrupper. Tjänsten ska vara etablerad, välbeprövad och användarvänlig. Avtalet löper från och med dag för undertecknande under 3 år (36 månader). Avtalet förlängs därefter löpande årsvis (12 månader) om avtalet inte sägs upp av beställare minst sex (6) månader innan sista giltighetsdag. Tecknat avtal avser en icke-exklusiv, i tiden obegränsad, nyttjanderättslicens inklusive support och underhåll. Underhåll ska inkludera tillgång till nya versioner. Köpta licenser gäller så länge de inte sägs upp av beställare.
Typ av förfarande: Konkurrenspräglad dialog
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48517000 IT-programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:92866:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35710000 Ledning, styrning, kommunikation och IT-system (C4), 34926000 Parkeringsledningssystem