291324-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Klienter och terminaler
Referensnummer: UH-2020-984
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Täby kommen upphandlar ett partnerskapsavtal med en leverantör som kan tillhandahålla klienter och terminaler i form av persondatorer, telefoner och surfplattor med tillbehör och tillhörande tjänster. Ambitionen är att göra detta genom ett partnerskap med en leverantör som kan tillhandahålla alla de beskrivna produkterna och tjänsterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 80 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30121410 Telefon-/faxomkopplare, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32250000 Mobiltelefoner, 48000000 Programvara och informationssystem, 51000000 Installation (utom programvara), 64000000 Post- och telekommunikationstjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Täby kommen upphandlar ett partnerskapsavtal med en leverantör som kan tillhandahålla klienter och terminaler i form av persondatorer, telefoner och surfplattor med tillbehör och tillhörande tjänster.