2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bibliotekssystem med publik webb
Beskrivning: På uppdrag av Vaxholms stads Stadsbyggnadsförvaltning (även kallad Staden) inbjuder upphandlingsenheten anbudsgivare (även kallad Leverantörer), att lämna anbud avseende ett digitalt, molnbaserat bibliotekssystem anpassat för Vaxholms stadsbibliotek. Upphandlingen avser ett komplett bibliotekssystem inklusive tillhörande webblösning för publikt webbgränssnitt och webbaserad katalog, anpassade till bibliotekets verksamhet och användare. Uppdraget omfattar införande/implementering av bibliotekssystemet, inklusive konfiguration, anpassning, konvertering och migrering av biblioteksdata från Stadens nuvarande bibliotekssystem, samt genomförande av utbildning. Leveransen ska resultera i att Staden har en installerad, fullt fungerande och godkänd systemlösning. Vidare ska löpande systemdrift, underhåll, vidareutveckling samt svenskspråkig support ingå under avtalstiden. Systemet ska vara infört, godkänt och i skarp drift senast den 1 april 2027, om inte annat skriftligen överenskommits mellan parterna. Syftet med upphandlingen är att tillgodose Stadens behov av ett driftat och välfungerande bibliotekssystem för stadsbiblioteket, med tillhörande publikt webbgränssnitt och bibliotekswebb, som uppfyller samtliga krav enligt upphandlingsdokumenten. Målet med upphandlingen är att teckna avtal med en (1) leverantör som ansvarar för hela leveransen i enlighet med upphandlingsdokumenten. Avtalstiden uppgår till sex (6) år med möjlighet för Staden att, ensidigt och på oförändrade villkor, förlänga avtalet två (2) gånger med tre (3) år vardera. Detta innebär att sammanlagd maximal avtalstid kan således bli tolv (12) år. OM VAXHOLM Vaxholms stad (Staden) har cirka 12 000 invånare. Vaxholms stadsbibliotek har i dagsläget cirka 6 900 registrerade låntagare och omkring 75 100 katalogposter. Bibliotekets samlingar omfattar cirka 36 700 fysiska exemplar och 38 400 elektroniska titlar. Årligen genomförs cirka 50 000 lån, inklusive omlån. Omfattning och cirkulation kan komma att förändras över tid. Upphandlingen omfattar Stadens samlade behov avseende bestånd och låntagare. Stadens nuvarande bibliotekssystem är BOOK-IT, med ett tillhörande underhållsavtal som löper ut den 1 september 2027. Ytterligare information om Staden finns på Stadens webbplats.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48160000 Programvara för bibliotek
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114062:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48161000 Administrativt bibliotekssystem, 72212160 Programvaruutvecklingstjänster för bibliotek
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Avtalet innehåller dels förlängningsoptioner av avtalstiden samt även en del tilläggstjänster.