29133-2020 - ResultatSverige-JÖNKÖPING: Laboratorietjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster
Referensnummer: 17/342
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71900000 Laboratorietjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för laboratorietjänster innefattande mikrobiologiska- och kemiska analyser av dricks- och avloppsvatten, deponier, recipientvatten, slam, badvatten och livsmedel m.m.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende laboratorietjänster.
Omfattning
Tjänsten avser laboratorietjänster innefattande leverans av det samlade behovet av mikrobiologiska- och kemiska analyser av livsmedel, dricks- och avloppsvatten, deponier, recipientvatten, slam, jord, grundvatten, badvatten till strand och bassäng m.m. Analyser beställs och levereras successivt under avtalsperioden efter avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71620000 Analystjänster, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen