291385-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling miljökonsulttjänster
Referensnummer: UH-2023-00261
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrköpings Hamn AB upphandlar ramavtal vilket omfattar miljökonsulttjänster.
Beställaren avser att ingå ramavtal med maximalt två (2) konsulter inom anbudsområdet för avropsformen förnyad konkurrensutsättning, förutsatt att samtliga obligatoriska krav uppfylls. Avtal berättigar inte automatiskt till uppdrag, utan reglerar endast villkoren för uppdragen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 16 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
• Konsult ska ha totalansvar för uppdragets genomförande i alla skeden avseende tid, kvalitet och kostnad.
• Utföra miljöutredningar kopplat till verksamheten.
• Genomföra besiktningar inom miljöområdet
• Genomföra provtagningar enligt uppgjorda planer, inklusive analys/bedömning av provresultat från laboratorium.
• Bedömning och provtagning vid schakt- och grävarbete.
• Miljöinventering vid rivning.
• Genomföra miljöriskbedömningar.
• Skapa, uppdatera och följa upp kontrollprogram.
• Skriva rapporter, ansökningar och anmälningar till myndigheter.
• Ansvara för dokumenthanteringen som rör uppdraget.
• Granska handlingar samt sammanställa granskningssynpunkter.
• Skriva och följa upp årlig miljörapport.
• Följa upp utförda uppgifter i uppdraget samt hålla regelbundna avstämningar med beställaren, muntliga och skriftliga i form av rapporter eller analyser.
• Delta och presentera resultat vid tillsyner och andra möten där myndigheter närvarar.
• Vid behov delta vid informativa möten med allmänheten, nämnder, media etc.
• Svara för erforderliga myndighetskontakter samt initiera och delta i samråd med samtliga berörda myndigheter.