291506-2018 - ResultatSverige-Växjö: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling CRM- och ärendehanteringssystem
Referensnummer: UH-2018-6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Vi vill ha ett system som sätter kunden i centrum. Oavsett roll på Växjöbostäder ska man, baserat på behörighet, kunna få en helhetsbild över vår relation med kunden,
Oavsett om det rör sig om vilka objekt (t.ex. lägenhet, parkering) som kunden är kopplad till, ärenden eller övrig historik.
I systemet vill vi kunna:
— Se helheten för kunder och objekt – vad är kopplat till vad
— Säkerställa att alla kan använda det – det måste vara användarvänligt och sökbart
— Ta emot och registrera ärenden smidigt
— Hantera ärenden ute på fältet, för såväl reparatörer som externa entreprenörer
— Uppdatera ärenden och skicka ut status till kund
— Logga även övriga relationer med de som inte är våra kunder
— Sköta ronderingar och avflyttningsbesiktningar
— Underlätta mätbarhet och ta ut statistik, t.ex. ärendetid från start till slut och vilka frågor som är vanligast i Kundcenter
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ärendehantering och CRM-system. För utförlig information se förfrågningsunderlaget