291521-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Väderstationer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väderstationer
Referensnummer: 22-04968
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38127000 Väderstationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar upp till sex (6) helautomatiska väderstationer med mobil uppkoppling mot HemsWX-systemet. Varje väderstation ska kunna observera i tre (3) riktningar samt vara utrustad med en barometer och en temperaturgivare.
Väderstationen ska kunna utrustas med en celiometer. Upphandlingen omfattar installation, kalibrering, funktionskontroll och nödvändig utbildning samt regelbundet underhåll/driftövervakning som garanterar drift och korrekt funktion över tiden.
Upphandlingsföremål
Väderstationen ska kunna utrustas med en (1) celiometer. Upphandlingen omfattar installation, kalibrering, funktionskontroll och nödvändig utbildning samt regelbundet underhåll/driftövervakning som garanterar drift och korrekt funktion över tiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38120000 Meteorologiska instrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen