Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beklädnad
Referensnummer: 2021-000458
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser stations-, och arbetskläder till Södertörns brandförsvar.
Upphandlade arbetskläder ska komplettera och passa ihop med befintliga plagg i nuvarande sortiment. Upphandlingen omfattar även upprättande av webbshop samt tillgång till hjälp vid utprovning av arbetskläder m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18110000 Arbetskläder för män, 18234000 Byxor, 18331000 T-tröjor, 18412000 Sportkläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen