29164-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Markanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kedjehus, Remonthagen – markarbeten.
Referensnummer: 17/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Östersundshem avser med start 2017 att bygga 32 kedjehus på Remonthagen i Östersund.
Denna entreprenad avser kompletta markarbeten för byggande av gator, gångvägar, tomtinfarter, VA-ledningar, allmänna grönytor, terrassering för bostadshus och carport, terrassering för gräsmattor på tomter, terrassering för betongplattytor och singelytor under trätrall i anslutning till hus, samt markjobb för FV-ledningar, gatubelysning och belysningskablar, avfallsanläggning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45112000 Grävning och schaktning, 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233120 Vägbygge, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45316100 Installation av utomhusbelysning, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen