291673-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Mark och VA, samt förskole-/skolgård, ramavtal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelMark och VA, samt förskole-/skolgård, ramavtal
BeskrivningFuturum fastigheter i Örebro AB inbjuder till anbudsgivning vid upphandling av ramavtal Mark och VA, samt förskole- och skolgårdar.
Intern identifierareDIA.2026.40
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste känneteckenDenna upphandling genomförs enligt Lag om offentlig upphandling (2016:1145) som ett enstegsförfarande över tröskelvärdet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45236230 Markanläggning för trädgårdar, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000