29169-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Byggnation av bostäder
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kedjehus, Remonthagen – Hus, installationer och mark på tomtmark.
Referensnummer: 17/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Som ett led i det planerade bostadsbyggandet avser Östersundshem med start 2017 att bygga 32 kedjehus på Remonthagen i Östersund med högt fokus på energieffektivitet samt attraktiva bostäder.
Denna entreprenad avser en husbyggnadsentreprenad för uppförande av 2 st. gemensamma byggnader, samt 32 st. kedjehus med tillhörande färdigställande av utvändiga ytor på husköpares fastighet. Entreprenaden omfattar även försäljning av fastighet och kedjehus till konsument genom förmedling från fastighetsmäklare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen