Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Påbyggnation lätta transporter
Referensnummer: 2018-0353
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Vatten och Avfall AB har för avsikt att förnya delar av sin fordonspark avseende lätta transportfordon. I samband med detta kommer det behövas ett antal påbyggnationer för upphandlade fordon. Upphandlingen av fordon genomförs ske under 2018 för leverans 2018 - 2020 genom en objektorienterad upphandling. Flera av dessa fordon skall genomgå påbyggnationer. Upphandlingen omfattar även reparation på befintliga fordons påbyggnationer samt eventuell ombyggnation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 100 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34100000 Motorfordon, 34200000 Karosser, släp- eller påhängsvagnar, 34330000 Reservdelar till lastfordon, skåpbilar och bilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen