291767-2016 - ResultatSverige-Varberg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknikkonsulter – Arkitekter inom hus och inredning till Varberg kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Varberg.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Varbergs kommun är Varbergs största arbetsgivare med cirka 4 500 anställda och har en budgetram på cirka 2 400 000 000. Varbergs kommun har ca 60 000 invånare.
Läs mer på: www.varberg.se
Vision Varberg 2025 – Västkustens kreativa mittpunkt.
Varberg har unika möjligheter med sitt läge, havet och naturen. För att utnyttja den fulla potentialen ska Varberg utvecklas till Västkustens kreativa mittpunkt. För att lyckas krävs nytänkande, framåtanda, kunskap och mod. Visionen skapar förutsättningar för tillväxt i hela kommunen och en fantastisk livsmiljö.
Läs mer på: www.varberg2025.se
Följande offentliga myndighet/er deltar i denna upphandling:
Varbergs kommun org.nr.: 212000 – 1249,
Varbergs fastighetsaktiebolag (VFAB) org.nr.: 556082-0705.
Upphandlingens värde:
Upphandlingens värde fördelat på 4 år uppskattas till ca 13 000 000 SEK.
Helt anbud:
Anbud ska omfatta hela förfrågan. Delat anbud accepteras ej.
Upptäcker förfrågningsunderlagshämtarna tvetydigheter eller oklarheter ska kontakt tas omgående med Köparen.
Frågor angående upphandlingen ska ställas skriftligen senast: 12.2.2016.
Alla frågor ska ställas via frågor och svar-funktionen i upphandlingssystemet Visma TendSign. Efter det då ni formulerat Er fråga eller synpunkt, så bocka i Skicka e-post direkt för snabb leverans i TendSign. I annat fall levereras inte din fråga eller synpunkt förrän efter midnatt, vilket fördröjer handläggningstiden.
Observera att TendSign support har öppet vardagar 7.00-17.00, varför anbuden lämpligen lämnas senast kl. 16.30. Kontaktuppgifter till support: tendsignsupport@visma.com, tel. 0771-440 200.
Allmänt:
Anbudet ska lämnas av behörig företrädare enligt förfrågan på svenska.
Anbud ska lämnas elektroniskt.
Anbudsgivaren ska vara bunden av sitt anbud till och med 1.9.2016.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.