Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lönessystem
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Bjuvs kommun går ut med denna upphandling för att införskaffa ett nytt avtal avseende lönesytemsystem.
Perstorp önskar ha möjlighet att avropa på samma villkor som Bjuvs kommun och är således med i denna förfrågan som varandes en optionskommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målsättning är att säkra kommunernas tillgång till ett effektivt och lätthanterat lönesystem som tillgodoser både nuvarande och kommande behov.