291848-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningar för elförsörjning – Ny station Fs Bromsten
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNy station Fs Bromsten
BeskrivningDenna upphandling avser uppförandet av en ny transformatorstation, Fs Bromsten 33/11 kV, som totalentreprenad enligt ABT 06. Stationsbyggnaden ska bland annat inrymma 36 kV- och 11 kV-ställverk samt tre transformatorer. Transformatorerna tillhandahålls av beställaren. Se bifogad visionsbild hur färdig station kan tänkas att se ut. För att minska risken vid markarbeten har beställaren genomfört markprover. Resultaten från dessa kommer att redovisas i förfrågningsunderlaget (FFU). Entreprenaden omfattar även omläggning av kablar från befintlig station. Planerad byggstart i fält är augusti 2026, med en beräknad utförandetid på cirka två år. FFU planeras skickas ut senast under augusti.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45315300 Anläggningar för elförsörjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112987:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar