291935-2021 - ResultatSverige-Falun: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Order- och logistiksystem för läkemedelsförsörjning
Referensnummer: RD20/00590
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Dalarna upphandlar Order- och logistiksystem för läkemedelsförsörjningen.
Regionen bedriver läkemedelsförsörjning i egen regi och har behov av ett IT-system för sjukhusapotek, som tillgodoser behovet av ett System som stödjer och effektiviserar de frekvent förekommande arbetsuppgifterna inom Regionens läkemedelsförsörjning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Dalarna upphandlar order- och logistiksystem för läkemedelsförsörjningen.