291953-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Grönsaker, frukt och nötter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt och grönt SÖS 2021-0459
Referensnummer: 21/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett ramavtal för löpande inköp av frukt och grönt till Södersjukhuset AB:s tillagningskök för patientmåltider, samt personalrestaurang och cateringverksamhet som kommer att tas över i egen regi 1 juni 2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 03222110 Tropisk frukt, 03222300 Icke tropisk frukt, 03222310 Bär, 03222330 Stenfrukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt beskrivning i upphandlingsdokumenten med bilagor.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör för en avtalstid om två (2)+ett (1)+ett (1) år. Upphandlingens sammanlagda värde beräknas uppgå till cirka 4 000 000 SEK/år, det totala upphandlingsvärdet för den maximala avtalstiden om fyra (4) år är 16 000 000 SEK exklusive moms.
Tidigare inköp framgår av bilaga ett (1) Artikellista historiska volymer för inköpt frukt och grönsaker under ett (1) år.
Södersjukhuset garanterar dock inga volymer och antagen leverantör är skyldig att leverera mot det verkliga behovet.
Takvärde
Avtalets takvärde (uttryckt i svenska kronor) uppgår till 30 000 000 SEK.
Om Södersjukhuset
Södersjukhuset AB är ett aktiebolag ägt av Region Stockholm. Södersjukhuset erbjuder vård till alla 2 miljoner stockholmare i länet samt patienter från både andra län och från utlandet. Cirka 4 800 personer har Södersjukhuset som sin arbetsplats. Till Södersjukhuset kommer ungefär 130 000 patienter varje år för att få akut hjälp med alltifrån benbrott till hjärtinfarkter. Sachsska barn- och ungdomssjukhusets akutmottagning tar emot cirka 30 000 besök per år. På Södersjukhuset föds mer än 7 000 barn årligen och cirka 40 000 patienter läggs in varje år på någon av sjukhusets avdelningar.
För mer information om Södersjukhuset, se www.sodersjukhuset.se
Innehåll
Upphandlingsdokumenten består av följande kapitel och delar:
Anbudsinbjudan
Administrativa föreskrifter
Prövning och utvärdering
Leverantörskvalificering
Kravspecifikation
Förlaga till Ramavtal
Bilagor:
Artikellista historiska volymer för inköpt frukt och grönsaker under ett (1) år.
Årstalistan
Statistik och prisfiler
Uppförandekod för leverantörer (Code of Conduct); https://www.sll.se/globalassets/6.-om-landstinget/hallbarhet/uppforandekod-for-leverantorer.pdf
European Single Procurement Document (ESPD)
Förändringslista till bilaga hållbarhetskrav för patientmåltider; https://www.sll.se/globalassets/6.-om-landstinget/hallbarhet/miljo/forandringslista-till-bilaga-1-hallbarhetskrav-plan-for-hallbara-patientmaltider-uppdaterad-200529.pdf
Plan för hållbara patientmåltider https://www.sll.se/globalassets/6.-om-landstinget/hallbarhet/miljo/plan-for-hallbara-patientmaltider-2018-2021.pdf
Regionens Miljöprogram http://www.sll.se/om-landstinget/miljo/
Beställarens kontaktperson under anbudstiden
Upphandlare: Ergül Araz
e-post: ergul.araz@sll.se
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs med ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling ("LOU").
Tidplan
Södersjukhuset har följande tidplan för upphandlingen:
Sista anbudsdag: 2021-04-26
Sista dag för frågor: 2021-04-19 00:00
Observera att tidplanen är preliminär och kan komma att ändras.