Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratorietjänster Skaraborgs Sjukhus
Referensnummer: RS 2018-01116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85145000 Tjänster tillhandahållna av medicinska laboratorier
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser laboratorietjänster till Skaraborgs Sjukhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet är att ge Skaraborgs Sjukhus en effektiv och rationell laboratoriefunktion som tillgodoser sjukhusets behov av laboratoriemedicinsk kompetens, analyssvar för diagnostik samt säkerställande av blodförsörjning.