292064-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende rekryteringsstöd
Referensnummer: V-2018-0601
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH har för avsikt att upphandla ramavtal avseende stöd vid rekrytering. Upphandlingen består av tre delar som omfattar följande tjänstekategorier:
1. Teknisk och administrativ personal
2. Akademisk personal, lägre befattningar
3. Högre ledande befattningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Teknisk och administrativ personal
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 79610000 Personalförmedling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Rekryteringsstöd för tjänstekategori "Teknisk och administrativ personal" omfattar:
— Administrativ personal (administratörer och handläggare inom områdena utbildning, ekonomi, HR.
Kommunikation m.m.)
— Teknisk personal (IT-personal, tekniker, ingenjörer, vaktmästare etc.)
KTH har för avsikt att teckna ramavtal med maximalt tre rekryteringsföretag inom denna tjänstekategori.
Akademisk personal, lägre befattningar
Del nr: 2
Rekryteringsstöd för tjänstekategori "Akademisk personal, lägre befattningar" omfattar:
— Adjunkter
— Doktorander
— Forskare
— Forskningsingenjörer
— Postdoktor
KTH har för avsikt att teckna ramavtal med maximalt två rekryteringsföretag inom denna tjänstekategori.
Högre ledande befattningar
Del nr: 3
Rekryteringsstöd för tjänstekategori "Högre ledande befattningar" omfattar:
— Chefer - föreståndare på olika centra/motsvarande, skolchef/dekan, administrativa chefer avdelningschefer m.m.
— Specialister/nyckelpersoner/kvalificerade handläggare inom marknadsutsatta grupper, till exempel inom IT/Teknik och ekonomi. (t.ex. ekonomer, utvecklare, programmerare, systemvetare).
— Akademisk personal med högre befattning som biträdande lektor, lektor och professor.
Stöd vid rekrytering av rektor eller vice rektor ingår ej i uppdraget. KTH har för avsikt att teckna ramavtal med maximalt tre rekryteringsföretag inom denna tjänstekategori.