292065-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Skellefteå: Konsulttjänster för företagsutveckling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänst inom, hamnindustri, hamnlogistik, kaj-, vall-, & vattenkonstruktion
Referensnummer: UH-2018-241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.1.4.
Kort beskrivning
Nya ytor, lagringsutrymmen, kajer och hamninfrastruktur planeras. Angränsande till hamnen planeras även nytt industriområde á ca 80 ha. Skellefteå kommun vill knyta konsult till utvecklingen för att kunna avropa kompetenser som behövs för de olika delprojekten framförallt under projektperioden 2018-2021. Delprojekten fram till 2020 omfattar muddring, invallning, byggnation av nya landytor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 63723000 Kajplatstjänster, 34931000 Anläggning till hamnar, 45241000 Hamnanläggningsarbeten, 50246000 Underhåll av hamnanläggningar, 63721000 Drift av hamnar och farleder och tillhörande tjänster, 98362000 Hamnförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen