292155-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Masspektrometer
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppgradering av masspektrometer till befintligt vätskekromatografisystem.
Referensnummer: SLU ua 2017.2.4.4-2764
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38433100 Masspektrometer
II.1.4.
Kort beskrivning
Institutionen kommer att köpa in en ny masspektrometer (Agilent 6470) som passar till befintligt LC-system (Agilent 1260) och mjukvara (MassHunter). Denna uppgradering av masspektrometridelen kommer i någon mån att öka känsligheten i analyserna, men syftet är främst att få en mera driftsäker komponent som ersättning för befintlig, äldre komponent som ej längre fungerar tillfredsställande och laboratoriet därmed ska kunna fortsätta genomföra analyser av växtskyddsmedel med befintliga tekniska lösningar och ackrediterade analysmetoder, samt med bibehållen känslighet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Institutionen kommer att köpa in en ny masspektrometer (Agilent 6470) som passar till befintligt LC-system (Agilent 1260) och mjukvara (MassHunter).