292197-2018 - ResultatSverige-Umeå: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster till förskola och skola
Referensnummer: 17050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommmun samt Vindelns Kommun upphandlar gemensamt bemanningstjänster till pedagogisk verksamhet, förskola och skola. Syftet med upphandlingen är att täcka de personalbehov som uppstår vid sjukdom, kortare ledigheter, arbetsanhopning och liknande situationer med hjälp av bemanningsföretag och dess personal när dessa behov inte kan lösas internt av kommunen själv.
Umeå kommun område utbildning har ca 90 förskolor, ett 50-tal grundskolor och fyra gymnasieskolor. Där arbetar mer än 2000 förskollärare, specialpedagoger och lärare. Umeå kommun har behov av bemanningstjänster för förskola, grundskola och gymnasiet. Behovet av bemanningstjänster avser kortare frånvaro under läsåret hos ordinarie personal.
Med anledning av storhelg (jul) kommer inga frågor som rör upphandlingen att besvaras under vecka 52.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grupp 1: Bemanning förskola
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79600000 Rekryteringstjänster, 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Grupp 2: Bemanning åk F-6/Fritidshem
Del nr: 2
Grupp 3: Bemanning åk 7-9 och gymnasiet
Del nr: 3