292319-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Mora: Byggkonsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulter som projektledare, 2017/28, Mora, Orsa, Älvdalen.
Referensnummer: 2017/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315200 Byggkonsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende tekniska konsulter somprojektledare för förekommande mindre och medelstora projekt. Uppdrag kan omfatta bygg- och projektledning av framförallt bygg- och anläggningsentreprenader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med projektledning avses ledning av beställarens projekt i olika team från tidiga skeden, program och projektering, genomförande i olika typer av entreprenad- och ersättningsformer fram till initiering av drift och förvaltning. Viktiga delar i arbetet är kalkyl, planering, uppföljning, kvalitet, miljö, arbetsmiljö, myndighetskontakter, kontrollansvarig enligt PBL, riskanalyser, dokumentation, upphandlingar av konsulter och entreprenörer etc.
Observera att svar på frågor kan dröja ngt under andra hälften av augusti p.g.a. semestertiden.