Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av kvalificerade konsulttjänster inom teknik, miljö, energi m.m.
Referensnummer: SSAB 2017/2.4.1/62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal med tre leverantörer som kan tillhandahålla kvalificerade konsulter inom teknik, miljö och energi.
Uppdragen rör tekniska frågeställningar inom bl.a. fastighet, bygg, miljö, anläggningar, energi samt infrastruktur och innehåller oftast någon form av ägarperspektiv, där styrning, planering, uppföljning, stöd och/eller samordning är ledord.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen