2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tvätt & Textilservice
Beskrivning: Upphandlingen omfattar det huvudsakliga behovet av tvätt- och textilservice för köparens verksamheter i enlighet med upphandlingsdokumenten. Det aktuella sortimentet består främst av bädd- och badtextilier, patientkläder, personalkläder, operationstextilier samt vissa övriga artiklar som exempelvis hotelltextilier, gardiner, dukar, madrasser etc. I uppdraget ingår totalansvar för hela tvätt- och textilförsörjningssystemet.
Intern identifierare: IN-IN23-0083
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311100 Tvätthantering, 98312000 Textilrengöring
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000