2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fastighetsservice FO Öst
Beskrivning: Ramavtalet omfattar driftåtgärder, avhjälpande underhåll samt mindre planerade underhållsåtgärder för Specialfastigheters fastighetsbestånd inom Fastighetsområde Öst. Uppdrag ska kunna avropas både som enskilda service-, reparations- och underhållsarbeten eller som hela entreprenader med större omfattning av arbeten. Arbeten som omfattas av detta ramavtal är uppdrag inom följande fackområden: • Bygg (t ex snickeri, golv, kakel, smide, målning, tak, beslag, staket) • Mark (t ex markarbeten, stängsel, va) • Fastighetsautomation (styr & regler) Specialfastigheter avropar cirka 700 uppdrag per år i Fastighetsområde Öst. Ca 90 % av uppdragen ligger inom kostnadsintervallet 1 000 – 50 000 kr.
Intern identifierare: SPF2026-028
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: .
Intern identifierare: Fastighetsservice FO Öst