2. Förfarande
Förfarande
Titel: Insamling, transport och behandling av textil och textilavfall
Beskrivning: Sveriges kommuner ansvarar efter fattat riksdagsbeslut 2023, att från och med 2025-01-01 samla in och behandla separat utsorterat textilavfall som utgör kommunalt avfall. Textilavfall definieras som avfall som består av kläder av textil, hemtextil, inredningstextil, väskor och accessoarer av textil (enligt ändring SFS 2025/824 i avfallsförordningen 2020:614). Med anledning av rådande situation inom textilbranschen har Nyköpings kommun valt att avbryta gällande avtal och göra en ny upphandling. Avsikten är att upphandla en helhetslösning innefattande insamling av textil från återvinningsstationer (ÅVS), återvinningscentraler (ÅVC) och eventuella fastighetsnära platser i kommunen (FNI). Nyköpings kommun önskar en aktör för det aktuella flödet som kan hantera det insamlade materialet i enlighet med avfallshierarkins intentioner. Insamlingen sker i ett gemensamt flöde med textil för återanvändning och textilavfall. Textilavfallet ska separeras och sorteras ut för materialåtervinning och sista hand som energiutvinning. Den insamlade volymen i Nyköpings kommun uppgår till ca 300 ton på årsbasis. I upphandlingen ingår den totala transportlösningen innefattande insamling, sortering, ev. lagerhållning och avyttring av kommunens totala volym avseende textilavfall. Tilldelad entreprenör är således både berättigad och skyldig att företa insamling från samtliga återvinningsstationer, återvinningscentraler och fastighetsnära insamlingspunkter inom kommunen som kommunen önskar att insamling ska ske ifrån.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123248:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 19000000 Skinn och textilier, plast- och gummimaterial, 19620000 Textilavfall/spill, 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport