292553-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dynamiskt inköpssystem för maskinella naturvårdstjänster
Referensnummer: 512-3502-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Det dynamiska inköpssystemet omfattar uppdrag innefattande maskinella naturvårdstjänster inom Länsstyrelsens förvaltningsområden i Uppsala län.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 77100000 Jordbrukstjänster, 77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion, 77111000 Uthyrning av jordbruksmaskiner med maskinskötare, 77112000 Uthyrning av slåttermaskiner eller jordbruksutrustning med maskinskötare, 77210000 Skogsavverkning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ansökningsinbjudan
Länsstyrelsen i Uppsala län bjuder in och uppmuntrar intresserade företag att ansökan till vårt dynamiska inköpssystem (DIS) för maskinella naturvårdstjänster i av Länsstyrelsen förvaltade områden i Uppsala län.
Det är kostnadsfritt att ansluta företaget och det innebär inget åtagande. När Länsstyrelsen har tillgängliga uppdrag att erbjuda kommer dessa att avropas genom förnyad konkurrensutsättning i och med att samtliga godkända och anslutna företag kommer att få möjlighet att lämna anbud.Exempel på uppdrag som kan bli aktuella finns att läsa mer om under avsnitt 4. Kravspecifikation.