292556-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Tjänster förknippade med skogsbruk
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
ITP Företagandekonsult
Referensnummer: 2020/2302
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk
II.1.4.
Kort beskrivning
SKS söker en partner med kunnande och erfarenhet av småskaligt skogsbruk, träförädling och utveckling av värdekedjor för ett ”International training program” finansierat av Sida för perioden 2021 – 2025
Upphandlande myndighet
Skogsstyrelsen (SKS) är myndigheten för frågor som rör skog och som arbetar på medborgarnas uppdrag för att landets skogar ska vårdas och brukas så att skogen ger en uthålligt god avkastning samtidigt sombiologisk mångfald bevaras. Läs mer om oss på www.skogsstyrelsen.se
Småskalig produktion, träförädling och entreprenörskap 2020 - 2025
(ITP https://www.sida.se/Svenska/Samarbetsparter/resurser/kurser-och-utbildning/International-Training-Programs-ITP/).
Upphandlingsförfarande och sista anbudsdag
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentligupphandling (LoU) genom ett Öppet förfarande.Sista dag för att inkomma med anbud är 21.8.2020 23:59
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77231500 Skogsövervakning eller -utvärdering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skogsstyrelsen (SKS) är myndigheten för frågor som rör skog och som arbetar på medborgarnas uppdrag för att landets skogar ska vårdas och brukas så att skogen ger en uthålligt god avkastning samtidigt som biologisk mångfald bevaras. Skogsstyrelsen arbetar också med att lyfta fram skogens värden för rekreation och friluftsliv, samt att öka medvetandet om skogens betydelse. Vi leder utvecklingen i skogen för ett hållbart samhälle. Vi arbetar på medborgarnas uppdrag för att skogens alla värden ska tas tillvara på ett väl avvägt sätt. Genom ökad tydlighet och synlighet driver vi produktionsfrågorna, utvecklar miljöarbetet och lyfter skogens sociala värden. Läs mer om oss på www.skogsstyrelsen.se
SKS söker en leverantör/partner med kunnande och erfarenhet av småskaligt skogsbruk, träförädling och utveckling av värdekedjor för ett ”International training program” finansierat av Sida för perioden 2021 – 2025. Dock så ska leverantörens arbete för inledningsfasen starta under 2020.
Denna upphandling gäller under förutsättning att Swedish International Development Agency (Sida) fattar beslut om det Internationella träningsprogrammet LoCoFoRest, samt att Sida för varje år får utrymme i budget för dess genomförande.