292613-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder/tvätt till studenter och personal på institutionen för odontologi.
Referensnummer: 16059/OF
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Institutet, i fortsättningen kallad KI, inbjuder företag, i fortsättningen kallad Anbudsgivare/n, att inkomma med anbud avseende ramavtal för hyra, tvätt och logistik av arbetskläder till studenter och personal på institutionen för odontologi i Huddinge. Anbudsgivaren ska också kunna hyra ut en Klädgarderob med automatisk utlämning av arbetskläder som hanterar kläder på plats i KI:s lokaler.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen