292617-2018 - Ändring av kontrakt och ramavtalSverige-Uppsala: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ändringsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tilläggsavtal till gällande avtal avseende support- och underhåll för vårdsystemet Cambio COSMIC
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48814000 Medicinska informationssystem, 48814100 Sjukvårdssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Utökat investeringsbelopp inklusive support- och underhållsavtal kopplat till befintliga avtal avseendevidareutveckling och tillkommande funktionalitet i det IT-baserade vårdsystemet Cosmic. Upphandlandemyndighets andel av Cosmic kundgrupps totala utökade investeringsbelopp är cirka 89,45 MSEK.